subota, 16. prosinca 2017.

HAKERI

Hakeri su osobe koje obično odlično poznaju računala, softver i hardver. Iako hakere najčešće povezujemo s virusima i ostalim štetnim programima. No smatra se da su hakeri zapravo osobe koje vole kroz pozitivnu znatiželju istraživati granice onoga što je moguće, ali to u većinu slučajeva završava loše. Početak hakerstva nas vraća u 1971. godinu, gdje je John Draper, po nadimku ''Captain Crunch'' pronašao način kako koristiti besplatno telefonske usluge. Naime otkrio je da pomoću zviždaljke iz zobenih pahuljica koja proizvodi zvuk frekvencije 2.600 Hz može prevariti telefonsku centralu i telefonirati besplatno. Kada je uhvaćen kako se tome služi, odslužio je 5 godina uvjetne kazne. Akademski hakeri se koriste svojim vlastitim imenom, a odlikuje ih rad na slobodnom softveru. Jedan od istaknutih hakera je Vinton Cerf koji je odigrao važnu ulogu u gotovo svim razvojnim pomacima u tehnologiji Interneta. Tu su i etički hakeri koji se bore protiv virtualnih kriminalaca i otkrivaju pogreške kako bi mogli ukloniti sigurnosne nedostatke sustava. S jedne strane me fasciniraju njihove kompjuterske vještine i mogućnost da neprimjetno ''zavire'' u najpovjerljivije podatke, a sa druge me je strah da ne provale i u moje računalo.

Shaquille O'Neal

Shaquille O'Neal, pravog imena Shaquille Rashaun O'Neal je umirovljeni američki profesionalni košarkaš. Rođen je 6. ožujka 1972. A igrao je na poziciji centra. Dok je išao u srednju školu, igrajući košarku postavio je svjetski rekord od 791 skokova, koji još nitko nije oborio. Klubovi za koje je sve igrao su: Orlando Magice, Los Angeles Lakers, Miami Heat, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers i Boston Celtics. Dok je još bio igrač O'Neal je ostvario mnoge uspijehe. Osim što je osvojio 4 NBA prstena, jedanput je proglašen najkorisnijim igračem lige, 3 puta najkorisnijim igračem NBA finala. Uz sve to on je petnaesterostruki NBA All-Star te je četrnaest puta biran u All-NBA momčad. No nakon izgubljenog NBA finala 2004 godine O'Neal je zamjenjen i otišao je u klub ''Miami Heat''. Zadnju NBA sezonu odigrao je dok je bio u klubu ''Boston Celticsa'', a ubrzo nakon toga objavio je umirovljenje od profesionalne košarke.

srijeda, 13. prosinca 2017.

Edwin Hubble

Edwin Hubble je bio američki astronom. Pravo ime mu je bilo Edwin Powell Hubble. Rođen je 20. studenog 1889 godine. Poznat je po otkriću čvrstih dokaza o širenju svemira.
Hubble je bio jedan od vrlo važnih astronoma modernog doba, jer je zaslužan za stvaranje temelja na kojima danas leži fizikalna kozmologija (grana astronomije koja se bavi porijeklom, svojstvima i razvojem svemira u cjelini). Bio je jedan od prvih znanstvenika koji su tvrdili da crveni pomak (pomak spektralnih linija svjetlosti prema crvenom dijelu spektra) u spektrima dalekih galaktika potječe od Dopplerovog učinka koji nastaje uslijed širenja svemira. Prvi je utvrdio da su galaktike skupovi zvijezda udaljeni više od milijun svjetlosnih godina od Sunčeva sustava. Po njemu su nazvani krater na Mjesecu (krater Hubble), prvi svemirski teleskop (Hubbleov svemirski teleskop) i planetoid (2069 Hubble).
Hubbleov svemirski teleskop
Bio je dobitnik ovih medalja: Bruce Medal, Gold Medal (Royal Astronomical Society). Osim toga bio je nominiran za Nobelovu nagrada za fiziku, koju bi bio i dobio da nije u međuvremenu preminuo. Umro je 28. rujna 1953. godine.

utorak, 12. prosinca 2017.

Bruce Lee

Bruce Lee rođen je 27. studenoga 1940. godine u San Franciscu. Pravo ime mu je Lee Jun-Fan. Njegov otac, Lee Hoi Chuen je bio operni pjevač i glumac, s kojim je glumio u nekoliko filmova, djelomično je zaslužan za popularnost svog sina ( ''Golden Gate Girl - Tears Of San Francisco'', ''The Beginning Of A Boy - The Birth Of Mankind'', ''My Son A - Chen'' ). 
Spomenik Bruce Leeja u Hong Kongu
Bruce Lee je u djetinjstvu imao problema s zdravljem, bio je gotovo anoreksičan, slabo je spavao i imao je noćne more. Kad mu je bilo šest godina, on i njegova obitelj preselili su se u Hong Kong. Tijekom školovanja Bruce Lee je nastavio glumiti, tako da je s navršenih 18 godina već imao iza sebe uloge u dvadesetak filmova, ali većinom u manjim ulogama. Roditelji su ga poticali na treniranje borilačkih vještina, a on je pokazivao talent i upornost pa je marljivim mukotrpnim vježbanjem ojačao i postao nevjerojatno dobar i vješt sportaš. Tih godina upisao se u školu Wing Chun kung-fua, u kojoj je svoje vještine doveo do savršenstva. Bio je jako uporan, tako da je danju snimao filmove, a noću trenirao i sudjelovao u borbama i to ne samo na sportskim terenima. U tim godinama je upao u loše društvo pa je neko vrijeme bio čak vođa ulične bande ''Tigrovi s raskrižja''. Nekoliko puta je zbog tučnjava s pripadnicima drugih bandi završio i u zatvoru, ali ga je majka nekako uvijek uspijevala izbaviti. Kad je njegova majka shvatila da bi njezin sin mogao loše završiti odlučila ga je poslati natrag u San Francisco. Ali ne potpuno zbog straha za njegovu sigurnost, već djelomice kako bi dobio šansu za uspjeh u SAD - u. Osim borilačkih vještina zanimao ga je i ples. Bio je prvak Hong Konga u plesu cha - cha - cha. 
Umro je 1973. godine u 32. godini.
U Pekingu je otvoren muzej posvećen njegovim filmovima, a u Hong Kongu su mu 2005. godine podignuli spomenik. Te iste godine spomenik mu je podignut i u Mostaru.

Neki najpoznatiji filmovi u kojima je glumio su:
- Veliki gazda (također i scenarist)
- Na zmajevom putu (scenarist i redatelj)
- Zmajeva šaka
- U zmajevom gnijezdu
- Zmajeva igra smrti

nedjelja, 10. prosinca 2017.

Billie Holiday



Billie Holiday je bila jazz - blues pjevačica. Pravo ime joj je Eleanor Gough McKay, ali je još poznata kao Lady Day. Jedna je od najznačajnijih jazz pjevačica svih vremena. Svojim posebnim načinom pjevanja hrabro je stupila između dva rata među vodeće interprete bluesa i kompozicija u stilu swinga. Također snimila je film ''New Orleans'' i napisala autobiografiju ''Lady pjeva blues''.
Odrastala je bez oca, a uz majku i rodbinu, morala je rano početi raditi u javnoj kući kao čistačica. U svojoj mladosti prve nastupe ima u Harlemu, a nakon nekog vremena  je "otkriva" glazbeni producent John Hammond u klubu Monette´s. S 18 godina ima prve zajedničke nastupe s Bennyjem Goodmanom, koji je bio prvi veliki jazz glazbenik. Gotovo cijeli svoj život provela je ovisna o drogama, pušeći marihuanu od rane mladosti, opijanjima, ali ono što ju je potpuno uništilo je bio heroin. Godine 1972. snimljen je biografski film ''Lady Sings the Blues'' s pjevačicom Dianom Ross.
Umrla je u 44. godini, 17. srpnja 1959. godine od ciroze jetre u New Yorku.
Neke njezine najpoznatije pjesme su:
- Carelessly
- The Way You Look Tonight
- Who Loves You
- I Can't Give You Anything But Love (dear)
A neki od albuma su:
- Billie Holiday Sings
- Evening With Billie Holiday
- Billie Holiday at Jazz at the Philharmonic

utorak, 5. prosinca 2017.

MOJ NAJDRAŽI FILM

Hej!
Danas ću vam pisati o mojem omiljenom filmu. Moj omiljeni/najdraži film je Harry Potter i zatočenik Azkabana. Film je snimljen prema trećoj knjizi serijala o Harry Potteru, koju je napisala J.K.Rowling
Film je režirao: Alfonso Cuaron. A glavni glumci su: Daniel Radcliffe, koji je glumio Harry Pottera, Emma Watson, koja je glumila Hermionu Granger i Rupert Grint, koji je glumio Rona Wasleya.

RADNJA: Film započinje tako što je prikazano kako Harry pokušava učiti noću, ali tako da ga nitko ne uhvati, pogotovo tetak Veron. Već sljedećeg jutra Dursleyevima u posjet im dolazi teta Marga, sestra tetka Verona. Harry odluči pobjeći od kuće. U ulici uđe u Moćni autobus, gdje saznaje da je Sirius Black čarobnjak koji je pobjegao iz čarobnjačkog zatvora Azkabana. Zbog Siriusa na sve ulaze u školu su postavljeni Dementori, čuvari iz Azkabana. Harry će kasnije saznati s Ronom i Hermionom da je Sirius zapravo njegov krsni kum i da je navodno izdao Voldemortu Harryjeve roditelje. Kasnije će se ispostaviti da je Sirius zapravo nevin i da je zapravo Peter Pettigrew krivac za to. Na kraju filma Harry i Hermiona spašavaju Sirius od dementora, ali nitko ne shvaća kako se to dogodilo.


Ovo mi je najdraži film jer ima orginalnu radnju. U svim filmovima osim u ovom se pojavljuje Voldemort, ali u ovom ne i zato je orginalniji od drugih knjiga i filmova o Harryju Potteru. Ali je i super to što su svi glumci kao i u prva dva djela jer oni nekako najbolje odgovaraju filmu. Iako film nije toliko sličan knjizi, dosta je dobar i nikad ne dosadi.